16-18 Septembrie 2016, Malini, Suceava, Romania

Intalnirea anuala a detectoristilor din Romania reprezinta ca in fiecare an, reunirea pasionatilor de istorie intr-un cadru natural de exceptie, dar si cu potentiale „amprente” ale trecutului. In acest an am organizat aceasta intalnire la Suceava, aproape de localitatea Baia, prima capitala a Tarii Moldovei, atestata documentar inca din anii 1300. Dupa cum veti putea observa in acest articol, descoperirile comunitatii noastre au aratat continuitatea locuirii acestor locuri.

Cazarea a fost rezervata la doua pensiuni aflate la baza partiei de sky Pojorata, la Malini: Pensiunea Bucovina si Pensiunea Vitoria Lipan, intr-o zona cu peisaje pitoresti si plina de legende si povesti .

La aceasta intalnire au participat peste 60 de persoane, dintre care 40 detectoristi autorizati. Sesiunea principala de detectie s-a efectual in ziua de sambata 17 Septembrie, in zona „Crucea Talienilor”, la aproximativ o ora de urcat cu masinile pe drumul forestier.

Ca de obicei, toti colegii au fost „la inaltime”. Oameni de calitate, iubitori de natura si istorie, cu un hobby pe care de multe ori il intretinem cu multa rabdare si efort, cu mult studiu de arhiva si de teren, cu eforturi financiare destul de mari, dar cu satisfactii pe masura de fiecare data. De fapt, cum poate un detectorist sa fie altfel decat un om cu caracter?

Sambata seara ne-am adunat cu totii in foisorul pensiunii Bucovina pentru etalarea descoperirilor si alegerea castigatorilor celor 6 premii acordate de sponsorul nostru, www.rodetectors.com. Premiile au votate de catre toti participantii prezenti si au fost urmatoarele:

Premiul I – Detector de metale Golden Mask 4; castigator: Spanache Gabriel, jud. Galati

Premiul II – Pinpointer Garret + Garret bag; castigator: Sofron Cosmin, jud. Neamt

Premiul III – Scula de sapat Teknetics; castigator: Stoica Alin, jud. Bacau

Premiul IV – Casti pentru detector Garret; castigator: Bocu Florin, jud. Timis

Premiul V – Saculet pentru descoperiri Garret; castigator: Butnar Emil, jud. Cluj

Premiul VI – Set de ustensile pentru prospectii aurifere; castigator: Orian Lucian, jud. Alba

Felicitari castigatorilor!

Cateva poze de la festivitatea de premiere:

… si cateva poze cu descoperirile la aceasta intalnire

 

Conform legislatiei in vigoare, toate descoperirile cu importanta istorica au fost predate insitutiei muzeale:

predare-muzeu

 

Doresc sa le multumesc tuturor participantilor pentru prezenta la acest eveniment si de asemenea, pentru aportul adus istoriei.

Multumiri speciale lui Manuel Iordachescu din Falticeni, pentru ajutorul acordat pentru organizarea acestui eveniment (care de altfel a primit si un premiu de excelenta donat comunitatii noastre de catre colegul nostru Constantin Tanase, din Sduceava, in acest scop)

De asemenea, multumiri lui Marius Hatnean din Suceava pentru pozitia de co-organizator, avand legatura permanenta cu Ofiterul de patrimoniu Suceava si punand la dispozitie harti cu locatii de detectie si istoricul acelor locuri.

Multumim si sponsorului nostru, rodetectors.com pentru premiile puse in joc si pentru tricourile personalizate pentru detectoristii prezenti.

Nu in ultimul rand, multumiri lui Catalin Iliescu pentru poze!

In cazul in care au existat ceva „scapari” in organizare, imi cer scuze si va promit ca va fi din ce in ce mai bine, de la an la an.